Dara Helvétský kříž

Zkouška ZOP

26.11.2011 19:20

Protože jsem při zkouškách hodně nervozní (poslední ZZZ jsem vzdala), přihlásila jsem Darču na zkoušku ZOP (základní ovladatelnost psa) do Kralup.

Po ranních problémech s nastartováním auta jsme bez dalších úhon dorazily na kralupský cvičák (máme to kousíček a s pomocí navigace jsem trefila jen s jedním zbytečným otočením se). Cvičák tu mají moc hezký - udržovaný, s terény na stopy. Během zkoušek zde fungovalo i výborné občerstvení (koláček jsem ochutnala až po zkouškách - ach ta nervozita). Další věc, která neměla chybu byla velmi příjemná a přátelská atmosféra. Všem ZKO Kralupy doporučuji :-))

Zkouška ZOP se skládá ze dvou částí:

I.Základní část

1. Přivolání - volba ze dvou variant;
a) v klidu s přesednutím před psovoda (10 bodů) - naše volba
b) za pohybu k noze psovoda

2. Ovladatelnost na vodítku (10 bodů)

3. Ovladatelnost bez vodítka (10 bodů)

4. Sedni - lehni - vstaň  na vodítku (10 bodů)

5. Odložení (vzdálenost 30 kroků) (10 bodů)

II. Cviky skupinové a speciální.

  1. Ovladatelnost na vodítku ve skupině (10 bodů)
  2. Sedni - lehni - vstaň ve skupině (na vodítku ) (10 bodů)
  3. Odložení vleže ve skupině (vzdálenost 30 kroků, 2 min.) (10 bodů)
  4. Přenesení psa psovodem a cizí osobou (5 m + 5 m, pes má náhubek) (10 bodů)
  5. Chůze po nepříjemném materiálu s jedním zastavením (10 bodů)

CELKEM 100 bodů

 

Začínalo se v 8.00 nástupem. Po něm následovaly stopy případně hlídání předmětu pro ZPU 1. Pak jsme přišly na řadu my - zkoušení ze ZOP. S Darčou jsme nastupovaly jako čtvrtí - naše parťačka ve dvojici upřednostnila jako první poslušnost, tak jsme začaly odložením. Vzhledem k tomu, že odložení zde netrvá tak dlouho, Darča ležela jak sfinga - ani se nehla a i hlavu měla nahoře (obvykle ji položí mezi packy a tváří se, jak když usíná). Následovala naše poslušnost. Byla jsem s Daruškou spokojená (chci ještě zlepšit chůzi u nohy i zbytek - IPO je náš vzor :-)) . Ztrátu bodíku jsme měly u sedni - lehni - vstaň. Po vstaň si sedla ještě před povelem. Vzhledem k tomu, že jsou to zkoušky základní - mírnější hodnocení, měli jsme ztracený jen tento bodík.

Dost jsem se bála cvičení ve skupině. Darča chodí poměrně rychle a řádnou chůzi ve skupině měla ... no budou to tři a půl roku zpátky. Naštěstí i ostatní měli slušné tempo a tak nebyl problém - nemusela jsem ji zpomalovat a brzdit - asi si vzpoměla na mladá léta a šlapala jak hodinky :-) Já se raději hodně rozhlížela po ostatních, abych dobře prováděla cviky. Je dobré, že jsou povely hodně podobné jízdárenské povelové technice ;-) Nepříjemný materiál byl různorodý, ale všechny kusy (plech, desky...) ležely pevně na zemi (neviklaly se) a tak jsme prošly bez zaváhání - nevím, jestli si Darča vůbec všimla, že je pod nohama něco nového. Poslední cvik bylo přenášení psa v náhubku cizí osobou. Vzhledem k tomu, že si ji figurant i zvedl (sice se psi zvedali z vyvýšeného místa, ale pro mě mohlo být vyšší :-)), nebyl nejmenší problém - přenášení Darče šlo vždy dobře - doufám, že se to nezmění :-))

Nakonec byl opět nástup s vyhodnocením a hurá domů :-)) Doma Daruška dostala za odměnu kuře a velkou uzenou kost a výběrové místo u krbu :-))

 

 

Kontakt

Jana Nečasová (Zíková), Petra Brodská

jchlumska@seznam.cz. p.jancickova@seznam.cz

p.jancickova@seznam.cz

606 390 049

Želiv 345
394 44

Hlavní 7
Větrušice
25067

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode