Dara Helvétský kříž

vyšetření

05.03.2013 21:35

Tento víkend jsme pojaly odpočinkově - před úterním vyšetřením má Darča pauzu.

V úterý brzy ráno jsme odjely do Mimoně. Cvilku jsme zůstaly v prostorné čekárně (pan doktor operoval - akutní případ), pak nás zavolali na odběr krve - vyšetření před narkózou. Zatímco jsme zakládaly kartu, velmi odpočinutá Darča poskakovala okolo (pokud nedostávala povely jako sedni/lehni /vstaň apod.) Paní doktorce připomínala její hyperaktivní border kolii :-). Na stůl, kde se konaly odběry vyskočila ochotně a snadno. Ale opravdu složité bylo udržet Darču při odběrech v klidu (problém, nebyla ta krev, ale ten klid). Obě slečny byly statečné, všichni jsme si "zajezdily" na velkém psovi - taková ranní rozcvička :-). Než vyšly výsledky, sedly jsme si opět do čekárny na cca 20 minut. Odpočinutá znuděná Darča se i přes mé zákazy pokoušela kníkat, kňučet, prostě vydávat co nejvíc rozličných zvuků pro pobavení zbytku čekárny. (jen já se opravdu nebavila).

Krve byly v pořádku a tak Darču čekala narkóza (před tím pokus o vyšetření, ale dokázala packama velmi hbitě uhýbat a já zase nedovedla její nohy tak uvolnit). Po uspání jsem si šla sednout do čekárny a Darča pokračovala na CT vyšetření

Počítačová tomografie (Computed Tomography, CT) 

Principem vyšetření jsou staré dobré rentgenové paprsky. CT přístroj umí udělat celou řadu snímků, které jsou přeneseny do počítače a lékař si je na obrazovce může prohlédnout a vyhodnotit. Zatímco rentgen nám ukáže jediný snímek, CT vytvoří spoustu řezů. Vyšetřovaná část těla je přístrojem obrazně řečeno nakrájena na plátky, které si pak lékař prohlíží. Pokročilejší počítačové programy umí z CT snímků vytvořit i trojrozměrný obraz skenovaného objektu.

Podle předchozí dohody (pokud bude potřeba) pro lepší zobrazení byla část páteře (krční - zde se problém projevil, proto jsme sem jely) vyšetřena i pomocí MRI.

Magnetické rezonance - MRI

Výhodou MRI vůči ostatním zobrazovacím metodám v diagnostické radiologii je větší přesnost při zobrazení většiny orgánů, jež je důsledkem rozdílné intenzity signálu u odlišných měkkých tkání. Navíc toto zobrazení probíhá bez možného škodlivého ionizujícího záření. Některé orgány, jako nervy či mozkovou tkáň, bylo možné neinvazivně zobrazovat až právě pomocí MRI. Díky rozsahu nastavení vyšetření je možné dosáhnout rozlišení, které dalece přesahuje možnosti rentgenu či CT. Dalšího zlepšení může být ještě dosaženo podáním speciální kontrastní látky, která pomůže odhalit přítomnost zánětů či nádorových tkání. Nevýhodou je samozřejmě vysoká cena vyšetření..

Během Darčina probouzení mi pan doktor na počítači ukazoval jednotlivá postižení Darčiný páteře. (problém od krční páteře až "dozadu") Máme teď tři měsíce kontolovaný pohyb na vodítku na postroji (naštěstí na kilometry omezení nejsme :-), takže nemusíme vypouštět delší vycházky), dál dostala prášky, kloubní výživu. A smíme stopovat - na to jsem se speciálně ptala - abychom měly nějakou zábavu :-). Během placení Darča zasedla jednu ze sestřiček - prý jsou tu milí, dobře drbou, tak kam že to ještě půjdem :-). Ale do auta šla ochotně a cestu domů prospala.

 

 

Kontakt

Jana Nečasová (Zíková), Petra Brodská

jchlumska@seznam.cz. p.jancickova@seznam.cz

p.jancickova@seznam.cz

606 390 049

Želiv 345
394 44

Hlavní 7
Větrušice
25067

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode