Dara Helvétský kříž

výcvik

31.01.2012 22:27

31.01.2012 22:27

Trénink sutiny - zámek Zdiby

Celý trénink nám dělal společnost silný mráz (hlavně ještě k tomu foukalo). Darča má stále obvázanou pacičku a tak jsem byla ráda, že trénujeme v poměrně nenáročném a relativně čistém terénu. Čekala jsem, že bude po lavinovém soustředění unavená, ale překvapila mě svou chutí do práce (asi se jí líbilo, že se do ničeho neboří :-). Dělali jsme zabíhačky s rušivými zvuky (sice jsou stále slabší než u zkoušek, ale Darče nedělaly problémy) Figuranti zabíhali do nejbližších místností (Darča stále prohledává ,,odzadu" - pečlivě probíhá místnosti, snad jí jednou dojde, že je lepší začít hned od začátku ;-) Opět jsme zopakovaly odběhnutí figuranta vzdálenějšími dveřmi a vyslání Dary do bližší místnosti, kde byl figurant schovaný (místnosti byly propojené).

V druhém kole našla Darča krom figuranta i kosti - negativa. Na ,,fuj" bez problémů zareagovala. Při další zabíhačce jsme kosti přesunuli do místnosti s osobou. Mělo to být lehké zaběhnutí  - bylo vidět, že figurantka běží rovně, přímo do místnosti před náma. Darča prohledala další část zámečku, než ji našla. S kostmi se setkala i při další zabíhačce - zde si jich už vůbec nevšimla (věděla o nich - viděla mě, když jsem je dávala na cihličky). Poslední přímáček byl opět na zrychlení Darči.

V průběhu tréninku mě překvapila její chuť do práce (po náročném víkendu). A alespoň tady je výhoda, když je pes ,,nežravý" - zájem o negativa není tak velký :-)

 

04.02.2012 22:28

Pro velké mrazy ( dnes ráno -15,5 a bylo i méně) jsme zrušili páteční trénink. Mrznout na zemi se nechtělo nikomu. Darča si už odpočinula po lavinovém soustředění (spala a spala :-).

Tento víkend odjíždím služebně do Německa a tak jsme volné dny vyplnily delšími vycházkami - Darča bude mít kratší pauzu a třeba i ještě větší chuť do cvičení :-). Samozřejmě jsme při vycházkách cvičily. V suchých mrazech se Darče dobře lehá - příprava na ,,lehni" za chůze. Při procházení se v sadech (travní porost) dávám Darče povely k lehnutí (ve chvílích kdy něco čuchá, dívá se na mě, běží - prostě v různých situacích). Prokládám povelem ,,sed". Asi tak 60:40 - sedá si lépe. Povel je vždy ,,sed" - ne sedni - to se jí pletlo s ,,lehni". Pokud si nelehne/nesedne běžím k ní posadím/položím ji. V případě, že ji musím pomoci nebo když se k ní jen rozeběhnu a ona si až poté lehne, následuje velká slovní odměna bez mňamky. Pokud povel hned splní běžím k Darče s odměnou (podle její rychlosti mám rozdělené mňamky na průměrné až na ty top.)

Nevím proč, ale Darču začalo bavit i běhání za míčkem - na řadu konečně přichází házedlo - super věc s kterou dohodím dál a nemusím na špinavý míček  šahat :-)

Protože mrazy jsou opravdu velké, tak ,,pomalejší cvičení" děláme doma. (Pokud se Darča delší dobu nehýbe je jí venku zima). Při výuce sedni, lehni, vstaň vzniklo další video https://www.youtube.com/watch?v=qvbyQJxjiDo&list=UU_d-NmPv-_QIoYoE18ylGFQ&index=1&feature=plcp

Cíl byl, aby Darča při cvicích nepopolézala stále dopředu. (hlavně při vstaň - sedni - lehni - vstaň). Aby se neměla kam posouvat dala jsem před ni víko od přepravky. Pomohlo to. Sice si Darča trochu křivěji lehá, ale jde mi hlavně o to, aby se naučila, jak si správně lehat... Pro srovnání Darči jsem dala vedle ní plastovou ,,vanu". Sice se trochu zpomalila při lehání, ale to se ještě zlepší :-)

 

08.02.2012 23:13

Chbany - velký sutinový trenažer (na fotce je vidět jen část, terén pokračuje na obě strany)

Původně to měl být trénink dvoudenní, al epro strašnou předpověď počasí, jsme se dohodli jen na sobotě. Předpověď naštěstí nevyšla - bylo sice pod mrakem, ale bez deště. Protože původně jsme měli cvičit i v neděli, přijely jsme s Darčou do Vikletic na celý víkend - do kempu s Jindrou a jeho maminkou.

Protože při minulém cvičení v tomto trenažeru měla Darča velký problém s pohybem v sutině, byly naplánované jednoduché zabíhačky - jen kvůli pohybu po sutině. Začaly jsme tedy jednoduchým přímáčkem přes suť. Darča běžela nečekaně ochotně :-) Jako další jsme měly zkusit zabíhačku do díry - Darča vyběhla pěkně, dohledání pomalé (bylo to v blízkosti budovy a tak prohledávala budovu) nakonec našla, ale nic moc - pomalé - myslím, že pro špatný pohyb po sutině. (také ji zpomalilo, že čuchala do každé škvírky v cihlách)

Pokračovaly jsme zabíhačkama přes sutinu - vypouštěla jsem Darču, dokud byl figurant ještě v pohybu. Běhala pěkně (vždy bude pomalejší a opatrnější, ale snažila se - na druhou stranu jsem ráda, že neběhá zbrkle a tak je menší šance, že se zraní :-)

V druhém kole jsme dělaly opět zabíhačky. První byla super, druhá moc dlouhá - Darča neodhadla, kam osoba odběhla a dohledávala - opět pomalé. Nakonec jsem nechala osobu zaběhnout ještě jednou - ukázala se a popošla kousek dál. Darča našla a vyštěkala. Třetí zabíhačka byla kratší a lepší ;-). Čtvrtá jen kraťoulinká - a rychlá :-)

Následoval oběd. Jeli jsme na něj do Žatce od hospody na kruhovém objezdu. Sem jezdíme pokaždé. Velké porce, skvělé jídlo. Dala jsem si dvě polívky (stačí do jedné misky, obě jsou pro mě). Mísa kterou jsem dostala plnou skvělého vývaru se rovnala míse na vodu, co používám pro Darču. Fakt velká :-)) Poseděli jsme, pokecali a mohli pokračovat v tréninku.

Odpoledne jsme si vyměnily terény (naše skupina byla nyní v pravé části). Součástí byla budova se zajímavým sklepem - vedla zde velká roura doprostřed sutiniště, kde byl úkryt. Někteří toho využili a psy do díry poslali. S Darčou jsem to nezkoušela - s rourami má ještě problémy a zde jsem chtěla hlavně trénovat pohyb po sutině. Tak jsme pokračovaly zabíháním. Darču jsem začala pouštět ještě dříve - takže osoba běžela chvíli před Darčou - aby viděla kam si lehá, pak ji Darča doběhla a vyštěkala. Moc hezké. Takto měl v prvním kole všechny tři zabíhačky.

Druhé kolo jsme opět začaly rychlou zabíhačkou ,,na běžícího figuranta". Jako další jsme měly zkusit zabíhačku do úkrytu - na krátkou vzdálenost. Úkryt byl lehce přikrytý - ne zavřený - bohužel na Darču moc. Bylo vidět, že něco cítí, i v sutině zahrabala, ale nešla k místu, kde byl úkryt odkrytý - paletou (byly zde i volnější cihličky, což Darče také vadí - prostě není ideální sutinový pes ;-). Darča se chvíli snažila dohledávat a vzdalovala se od úkrytu. Zavolaja jsem ji a poslala hledat (cca 4metry od úkrytu) Opět bez úspěchu. Bylo vidět, že už tak pečlivě nečuchá k cihličkám, zájem opadal - bylo vidět, že jí vadí povrch. Osoba ji byla odkrytá ještě víc - takže k ní nakonec došla a vyštěkala. Zakončily jsme jednoduchým přímáčkem.

Takto špatné hledání u Darči neznám. Myslím, že na ní byla obtíná kombinace pro ni náročného terénu a dohledání úkrytu (pohyb jí pořád dělá velké problémy a nemá tak velký tah na figuranta, aby svojí nejistotu lehce překonala). Příště raději jen zabíhačky :-)

Protože jsme s Darčou nejely daleko - jen do Vikletického kempu, kde na nás čekal Jindra s mamkou, nechala jsem ještě Darču chodit po sutinách. Šla jsem s ní, někdy jsem ji posílala dopředu, jindy musela čekat, až ji zavolám. Takto vzniklo pár fotek..

Pohyb po sutině se u Darči zlepšoval viditelně, jsem zvědavá na příští Chbany :-)

Neděli jsme strávily na krátkých vycházkách a odpočinkem v kempu a odpoledne doma - jsem dost nastydlá a Daruška se mnou tráví svůj čas v posteli - je to kámoška, nevnucuje se, když vidí, že mi není nejlíp :-).

Fotky Darči i ostatních ze skupiny jsou na https://darasson.rajce.idnes.cz/7.4.2012_-_trenink_Chbany/

 

 

 

 

 

Kontakt

Jana Nečasová (Zíková), Petra Brodská

jchlumska@seznam.cz. p.jancickova@seznam.cz

p.jancickova@seznam.cz

606 390 049

Želiv 345
394 44

Hlavní 7
Větrušice
25067

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode