Dara Helvétský kříž

výcvik

06.01.2012 22:03

06.01.2012 22:03

Trénink sutiny - Vrané nad Vltavou

Předpověď počasí na dnešní den byla poměrně hodně nepříznivá - déšť a silný vítr. Protože prostor ve Vraném je krytý, bylo to vzhledem k předpovědi nejlepší možné místo.

V prvním kole jsme začaly pro Daru problematickou ,,kanceláří" - k fiburantovi se pes dostane tak, že skočí na ležící skříň, proskočí do buhé místnosti rozbitým okénkem na stůl a až tam si osobu může dohledat. Opět jsem Darče místo figuranta zaběhla já - pro jistotu, aby si nekazila hledání. Poprvé jí Jarmila musela ukázat, že se musí nejdřív skočit na skříň, při druhém vyštěkání to Darča zvládla sama bez pomocných povelů. Jako další zabíhačku měla skříň. Boční úkryty ještě moc neumí, musíme je víc trénovat. Tato skříň se Darče podařila (a to měla hledání ztížené rušivými nárazovými zvuky, které chci zařazovat do každého tréninku). I u dačí skříně si poradila (tady bylo vidět, že je pro ni dohledání namáhavější (okolo bylo více místnůstek - úkrytů). Zakončily jsme lehoučkou zabíhačkou.

Druhé kolo jsme začaly opět v ,,kanceláři", tentokrát nám odběhla figurantka. Napoprvé jsem Darče opět musela ,,pomoci" na skříň, podruhé vše zvládla Darča sama (měla to i zpestřené změnou místa, kde byla osoba ukryta :-). Následovaly opět skříně (ale jiné než v prvním kole). U první měla Darča problém se k osobě dostat (zavřené úkryty ještě neděláme a pootevřené dveře se otvíraly na stranu, která Darče přístupná nebyla) - bylo vidět, že osobu cítí, že o ní ví, jen ten vchod k ní nemůže najít. Pomohly jsme jí větším otevřením dveří a vyštěkání již bylo bez problémů. Při druhé skříní Dara měla problém najít vysklené okno ve skleněné stěně. Cítila osobu, snažila se dohledat (čuchala ke každé ,,díře", dokonce i zaštěkala směrem na mě.) Po navedení do ,,okna" již problém nebyl. Opět jsme zakončily lehoučkým přímíčkem. Obě kola se Darča hodně snažila, dokonce při vybíhání několikrát ,,zahrabala" - to jak jí podklouzly packy :-) Nově jsem vždy po skončení kola dala Darče napít (teda vodu měla k dispozici vždy, ale bez zájmu, což mi vadilo - pokud má ,,půl dne" cvičit, měla by i alespoň trochu pít) - dnes dostala vlažný kuřecí vývar (celkem ani ne půl litru, ale dala si ho s chutí :-)

Předpověď počasí se nesplnila - bylo krásně (sluníčko svítilo a ani moc nefoukalo) a tak jsme si zajely ještě na cvičák, ukázat Jarmile, jak postupujeme s nácvikem překážek. S čím jsem si hlavně nebyla jistá jsou distance. Ale prý dobré :-). Dostaly jsme rady jak dál pokračovat. Překážky jsme udělali jen jednou - s odměnou v misce po každé překážce. Chtěla jsem ještě ukázat chůzi u nohy, ale to již bylo na Darču hodně a tak předvedla opravdu pěkných jenom pár kroků (ale jsem ráda i za ně :-)

Dnes jsem byla s Daruškou hodně spokojená, zítra se chystáme do Kunratic na překážky znovu, tak uvidíme :-))

 

08.01.2012 22:04

Protože jsem v sobotu jela do Kunratic na ,,školení bezpečnosti práce" autem, vzala jsem Darču s sebou na procvičení překážek. Zopakovaly jsme si jen ty ,,nejhorší" - žebřík, lávku na sudech, tunel, houpačku a samozřejmě nepříjemný materiál. U tunelu stále musím delší chvíli čekat, ale zkracuje se to :-) Zato Darča udělala velký pokrok na vodorovném žebříku. Zvládne ho jít sama (sice občas šlápne na postranice, ale když jí ujede noha a propadne se, sama se ,,zvedne" a pokračuje dál :-) U houpačky jsme měli problém s tím, že se Daruška zastavovala ještě před zhoupnutím. Přestala jsem ji tam zastavovat (u zkoušky je samostatné zastavení nutné) a nechávám ji houpačku ,,proběhnout" (Darču je jednoduší zastavit :-)). Zatím to vypadá dobře - asi tak jednou ze tří přejití houpačky ji nechám zastavit - povel stůj - a bez problémů.

V neděli jsem absolvovala další úžasný seminář poslušnosti, který vedla Petra Šenová. Minule byla teorie, dnes jsme procvičovali s našimi psy (Darča byla doma - neměly jsme auto - a vydrží se soustředit zatím jen krátkou dobu (při ,,navádění pamlskem"). Bylo úžasné sledovat jak všichni dělali ohromné pokroky a zároveň to pro mě byla ohromná motivace do další práce. Doufám, že se nám podaří zúčastnit se dalšího semináře i s Daruškou.

 

10.01.2012 22:10

Trénink sutiny - Hlubočepy

Máme nepojízdné auto, tak jsme musely na trénink autobusem (v létě to není problém, teď jsme měly kliku, že bylo hezké počasí - při čekání až Darča přijde se svým štěkáním na řadu). Ze Smíchova jsme se svezly s Arankou :-) - špatně jsem se podívala na jízdní řád a měla jsem tam cca 20 minut čekat na autobus.

V prvním kole jsem použila Karlovy nápady. Začalo to zabíhačkou do skříně (byla hodně pootevřená, uprostřed malé chodbičky - z jedné strany schody do sklepa, z druhé schodiště do patra, chodba pokračovala do několika menších místností.) Darča schovanou osobu cítila, poštěkávala, snažila se dohledat. Podařilo se jí to :-)) Dále měla zabíhačku do malé místnůstky (záchod :-) přes více jiných místností. Prohledala a našla :-) Pokračovaly jsme zabíhačkou za dveře (byly napůl otevřené, aby za ně bylo z jedné strany vidět). Darča kolem proběhla, ucítila a vrátila se. Bylo zajímavé, že si při návratu zpět (cca 1m) nevšimla schované osoby (mohla ji už vidět), ale šla k pantům dveří, odkud pach cítila. Tam začala štěkat. Lehce jsem ji pochválila a navedla rukou k druhé straně dveří kde se figurantky mohla dotknout a být jí odměněna :-) Zakončily jsme přímáčkem :-)

V druhém kole jsem nechala jít Darču do sklepa, kde je voda. Zatím mi další osoby pachovaly ,,díry". Figuranta jsem v této zabíhačce dělala já (vím, že je dole pro Darču nepříjemný materiál - desky, dále tma a voda - neměla světýlko). Trochu jsme ji pomohli - Karel světlem, já lehkým ,,přilákáním" - takže si šlápla do vody i na desky :-)) Další zabíhačky byly ,,do děr". Obětavé figurantky postupně vylezly, aby mohly Darušce odběhnout.  První díra byla ve velké místnosti s hromadou desek, přes které pes musí přeběhnout. Darča úžasně odběhla. Dokonce se neobtěžovala doběhnout až ke vchodu do místnosti a hupla tam oknem. Její nápad ! V blízkosti otevřené díry Darča cítila pach osoby, snažila se dohledat, koukala, čuchala, a málem spadla na figurantku :-) Všimla si toho a vyštěkala jí :-)) Další zabíhačka do druhé díry byla bezproblémová. Zakončily jsme opět přímáčkem ,,zadržením osoby" (na zrychlení Darči) - pouštím ji když ještě figurant běží (pak si jen sedne a ona ho vyštěká)

Skončily jsem brzo a tak jsme s Janou (díky za odvoz :-) jely ještě na cvičák na překážky. Začala jsem jako obvykle nepříjemným materiálem (Darča už to ví a sama k němu běží). Dále jsme projely všechny překážky. Darča byla skvělá. Super zastavovala za skokama (sice se vždy otočí, ale nehýbe se, v klidu stojí a pozorně na mě kouká), na houpačce se zabrzdila až za ,,překlopem" (nezastavuji ji uplně, nejdříve chci, aby dobře překlápěla houpačku), z vodorovného žebříku jí zadní nohy spadly jen jednou a nahoru je dostala sama :-), na lávce na sudech již na konci přibržďuje do zastavení (musím jí v tom pomáhat). U tunelu se doba čekání stále zmenšuje. U distancí jsem přišla na mojí chybu. Asi (asi určitě) jsem moc často po prvním ,,vpřed" ke kuželu chtěla ,,vpřed" k distanci hned před náma. Teď jsem si vymyslela jako první distanci tu vlevo. Daruška běžela rovně. Odvolala jsem ji a pomohla navést na tu správnou, pak již bez problémů ;-) Musím si hlídat ,,pestrost" vysílání - asi si to budu muset začít psát :-)

Celý dnešní trénink bych označila jako skvělý, Daruška byla úžasná. Díky i všem figurantům ;-)

 

13.01.2012 22:12

Trénink plochy - Hostivař

Terén - rovina, listnatý lesík s nižším porostem - velmi mladé stromky - ,,proutky", pruchodné (při průchodu švihaly do očí), osu tvořily cestičky

Po delší době jsme byly opět na plochách (mám z toho radost, protože bych chtěla Darušku brát na plochy častěji - myslím, že pokud bude mít dobrou kondici - a na tom pracujeme - mohly by jí jít). V Hostivaři jsme s Darčou byly poprvé. Moc se mi to tu líbilo - je to na místě dostupném autem což je výhoda oproti plochám na Košíku, kde není možné nechat psy v autě - v létě to neva, ale v zimě...

Darča měla vždy dvě osoby kolmo od cesty z které jsem ji vysílala.

V prvním kole první osobu viděla odcházet - cca 30 kroků. Daruška měla ohromnou chuť hledat, takže proutky naprosto bez problémů proskakovala. Další osoby odcházet neviděla. Hledala s chutí, u jedné jsme se zdržely (zaběhla ji hledat asi čtyřikrát) - Darču jsem vyslala lehce jiným směrem a asi na ní figurantka byla přeci jen moc daleko (i když poté, co jsem ji nechala ,,nenápadně" přiblížit, Darča našla její původní umístění :-). Vždy odbíhala a hledala s ohromnou chutí. Vyštěkávala na jedničku :-)

V druhém kole jsem Darču nechala na odcházejí figuranty vždy koukat - pro zvětšení vzdálenosti kam Darča zabíhá narůstal počet kroků, po který se od nás osoby vzdalovaly. Daruška běhala vždy s velkou chutí, výborně vyštěkávala. S celým tréninkem jsem byla hrozně moc spokojená. Při dalších plochách musím zvolit menší a pevné pamlsky, abych mi figuranti mohli Darču přivádět. Dělá se to hlavně proto, aby si pes nevšímal toho, co se kolem děje a soustředil se jen na figuranta. Já to chci hlavně proto, aby Darča nemusela dlouho štěkat - chci co nejvíc její energie a chuti směřovat do hledání. Dlouhé vyštěkávání ji učím zvlášť.

 

15.01.2012 22:14

Trénink sutiny - Hlubočepy (oficiální trénink ZBKP)

Na ofic. trénink jsme se přihlásily do Hlubočep. Vzhledem k tomu, že tento týden to byl již třetí trénink chtěla jsem dělat jen lehké ale např terénem zajímavé přímáčky.

Měly jsme tři kola (v jednom se štěkalo třikrát). V prvním jsme začaly jednoduchou zabíhačkou jen ,,za roh". Čekala jsem, že Darča proběhne do prostřed místnosti a bude se vracet, ale hned při vstupu ji pach stáhnul :-) Pokračovaly jsme ,,dírou" v zemi. Osoba byla vidět jen z části (nezakrytá, ale ,,zasunutá do  strany"). Super štěkání. Zakončily jsme přímáčkem na sutinu.

V druhém kole figurantka odběhla oknem do ,,domečku". Darča sice zkusila, jestli není lepší cesta, ale nakonec dovnitř skočila oknem. Vyštěkala výborně. Z domečku stejným oknem ven vedla dlouhá zabíhačka do sutin (jen lehnutí do ledničky). Darča cestou proběhla ještě místnost po pravé straně :-). Další přímáček vedl ze sutin dolů - jednoduché, rychlé :-) V tomto kole jsem Darču nechala trochu déle štěkat (jinak štěkala jen krátce - kvůli motivaci).

V třetím kole si Darča i déle zahledala. První zabíhačka byla do místnosti ve které byl úkryt v každém rohu. Všechny otevřené, jeden teplý. Darča dohledávala, pach ji stahoval k vysazeným dveřím opřeným o zeď (byl zde průvan). Delší chvilku ověřovala, zjistila, že zde nic není a v pohodě dohledala úkryt. Teplého úkrytu si téměř nevšimla. Další zabíhačka byla přímo z místnosti do díry uprostřed sutin. Daruška poctivě hledala. I se ochotně pohybovala po cihličkách. Prohledávala ,,podezřelá místa", bylo vidět, že používá čich. Několikrát jsem ji vyslala do směrů (z jednoho místa). Chvilku jí to trvalo, ale našla a vyštěkala. Zakončily jsme rychlým přímáčkem.

Trénink byl super. Motivační, na pro Darču nové figuranty. Nakonec jsme s Evou lehoučce projely poslušnost (Darča s miskou i bez misky - s miskou mnohem lepší :-)

 

17.01.2012 22:15

Trénink sutiny - Hlubočepy

První kolo Darča strávila ve sklepě. Začaly jsme zabíhačkou ze schodů dolu. Figurantku viděla ze schodů scházet. I přesto, že měla Darča na krku čelovku, dělalo jí to trochu problém (jednou se vrátila nahoru - myslím ale, že to bylo spíš ,,nekvalitou" schodů). Ve sklepě jsme pokračovaly zabíhačkami - krátké, jen v rámci dvou ,,místností-prostorů", s příjemným povrchem. Nejdříve do ,,pachově čistého" prostoru, další zabíhačka vedla do prostoru (taková skoromístnost), ve které jsme dosud stály. Bylo vidět, že se Darča snaží, poctivě prohledávala, prý se i dvakrát figurantky lehce dotkla, než ji opravdu vyštěkala.

V druhém kole jsme využily čerstvě nařezaných větví, které byly srovnány podél budovy (i přes vchody do místností). Přidaly jsme i rušivé vlivy - osobu chodící v prostoru mezi odbíhajícím figurantem a psem před vypuštěním - a lehce ,,vydávající rušivé zvuky :-)" - bouchání do plastové konve. Byly to lehké zabíhačky - vždy osoba ,,schovaná" v blízkosti dveří" - jednou si Darča hledání prodloužila. Než na šla osobu, prohledala dvě místnosti. Předposlední zabíhačku jsem udělala na sebe - přes hodně velké křoví - pro jistotu. Darča větve přešla v pohodě, cestou zpátky ho jak klokánek část přeskočila :-). Poslední zabíhačka měla být jednoduchá - jen za roh - Darča viděla osobu zatáčet. Špatně to vyhodnotila a cestou prohledala jednu místnost (a to musela prolézt problematické křoví - sama, bez povelu :-))). Figurantku našla :-) Takže jsme přidaly jeden přímáček :-)

Sklep bych ráda zařazovala mnohem častěji - je náročný úplnou tmou i ,,prouděním" pachů. I rušivé vlivy se budou opakovat :-)

 

 

 

 

Kontakt

Jana Nečasová (Zíková), Petra Brodská

jchlumska@seznam.cz. p.jancickova@seznam.cz

p.jancickova@seznam.cz

606 390 049

Želiv 345
394 44

Hlavní 7
Větrušice
25067

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode