Dara Helvétský kříž

výcvik

22.05.2012 23:16

22.05.2012 23:16

V pondělí večer jsme šly na stopu. Cizí stopa cca 300 metrů stará cca půl hodiny s pamlsky, tři předměty, více lomů :-) Občas lom přešla, ne více než o 2 metry. První předmět vynechala (všimla jsem si toho pozdě, tak jsem to neřešila, další zalehla krásně a samostatně - nemohu jí pomáhat, když nevím, kde předmět je :-)) I přesto, že Darča dokončovala stopu potmě, nevadílo jí to. Chtěla bych pracovat na zpřesnění - aby nepřecházela lomy a také musím začít ubírat pamlsky.

V úterý jsem měly trénink ploch na Točné. Počasí teplé a dusné. Začaly jsme dlouhou zabíhačkou. Asi byla moc dlouhá :-) Darča krásně hledala, běhala pěkně svižně, zabíhala krásně daleko. Protože figurantka byla mimo náš terén, musela jsem Darču do směru dvakrát poslat (a popojít). I tak to byla od Darči moc hezká práce. Zatím ji druhá osoba odešla do opačného směru (Darča ji neviděla odcházet). I přes předchozí delší hledání Darča pěkně vyběhla, našla a vyštěkala :-) Aby Darče zůstala chuť do další práce, udělaly jsme již jen přímáček pro radost.

Protože vedro a dusno bylo pro psy namáhavé, v druhém kole měla Darča jen středně dlouhou zabíhačku ke zdi. Bylo hezké pozorovat, jak chytá pach zeshora a neví, jak se dostat dolů :-) Vyřešila to, vrátila se a zaběhla dolů. Vyštěkání moc hezké. Již jsme udělaly jen přímáček pro radost.

Odpoledne jsem musela vyjímečně do práce. Večer jsem s Darčou ještě zajely do Kunratic. Dara byla naprosto super! Začaly jsem distancema, pak poslušnost - hlavně obraty. Vše bylo s velkou chutí, nadšením. Až na skoky jsme absolvovaly i překážky. Hlavně žebříky byly skvělé, Pokud Darča šlápla na bočnici, v klidu jsem ji upozornila ,,nee" a po chviličce nohu upravila správně. Napodruhé ho přešla až na dva doteky na bočnici bezchybně. Měla jsem super pocit, a tak si Daruška zkusila i vysoký žebřík! Poprvé a super. Vyšla až na předposlední příčku. Byla jsem zde sama a bála jsem se, že pokud by se něco stalo, nikdo nám nepomůže a já nahoru na žebřík nedosáhnu. Pak to Darče lehce podklouzlo a já ji sundala a otočila (aby si zkusila jít i ze žebříku dolů). Nahoru vyšla ještě jednou :-))) Byla skvělá! Jen jsme ještě přešly nepříjemný materiál a jely domů. Celou dobu jsem Darču hodně chválila i odměňovala (taky bylo za co :-)))

A poučení dne : příště si sundám brýle na řízení auta, abych z nich neměla pokřivené ,,kontaktní čočky" :-))

25.05.2012 22:18

Trénink plochy - Točná

Tento trénink se málem zrušil pro malý počet účatníků. Naštěstí jsme holky šikovný a dohodly jsme se na tréninku i s minimem účastníků :-)))

V prvním kole jsme trénovaly vysílání do stran. Osoba nebyla daleko (cca 30 metrů - byla u zdi). Darču jsem posílala hledat (osoba vždy ležela v přímém směru vysílání). Všechna tři štěkání byla hledání - ne zabíhačky. Darča běhala s velkou chutí, ale vždy u křoví zpomalila. Jako obvykle se snažila běhat v pohodlnějším terénu a z houštin chytat pach. Všechna tři hledání byla moc hezká :-)) Zakončiy jsme přímáčkem.

V druhém kole měla Darča naplánovánu svojí první opravdovou vejšku (bez přístupu, na stromě - cca metr nad zemí). Vybrala jsem si strom dole bez větví, okolo podobné borovice, všude hezky vidět, téměř bezvětří - jen váneček .-). Chvíli jsem ,,pachovala", pak byla Daruška vypuštěna hledat. Protože jsem si vybrala místo s hezkým výhledem, mohla jsem Dařinu práci s dohledáním pozorovat. Vánek nesl pach lehounce poponesl směrem k nedaleké zdi a křoví. Darča krásně dohledávala, vracela se ke křoví, ale pach ji viditelně stahoval do ,,volného" prostoru. Bez problémů mě po chvilce našla a krásně vyštěkala. Je to šikulka. Jako další jsem si opět vymyslela štěkání ,,na sebe". Zaběhla jsem Darče do vzdáleného křoví. (to aby se naučila lézt za figurantem i do křoví a jiného nepříjemného ,,bordelu". Za mnou jde přeci jenom ochotněji. Bohužel pro mě, jsem si vybrala křoví se šípky. Vejít dovnitř nebyl takový problém, jako se vydrápat po vyštěkání ven. (Darča neměla problém, krásně za mnou vlezla, vyštěkala, s menšími obtížemi vylezla. Mé problémy s vylezením byly větší :-) Měla jsem v úmyslu zakočit delším přímákem. Figuratka odběhla po ,,cestičce". Darča (asi pod dojmem předchozího hledání v křovinách) začala prohledávat prostor vpravo i vlevo - porostlé křovinami :-) Prohledávala hezky. Aby došla až k figurantce (a zůstala jí chuť hledat), popošla jsem v průběhu jejího hledání a vyslala ji směrem k osobě. Zakončily jsme přímákem.

Pro lepší zakončení jsme měly ještě třetí kolo. Jednoduchá kratší zabíhačka a poté Dařino ,,přímé zadržení" - Dara vybíhá, když figurant ještě běží :-)

Po tréninku jsme s Darčou ještě jely na cvičák na překážky. Vodorovné žebříky, lávku na sudech, houpačku a tunely. Vše pěkné. U žebříku se stále snažím vysvětlit, že po krajnicích se nešlape :-) Pomalu se zlepšují i distance. Nepříjemný materiál super :-)

Odpoledne Darča prospala na gauči a tak začala být k večeru opět aktivní - nosí vše co najde :-) A tak jsme potrénovaly aport. Nejdříve jsem myslela, že budeme cvičit s naší baterkou, ale Darča ji nedrží ideálně (většinou ji drží za jeden konec) a tak jsem vytáhla činku (půlkilovou). Myslela jsem si, že se zaměříme na překusování a bližší předsednutí. Ale brzy jsem zjistila, že musím Darče vysvětlit, že se činka chytá za střed a ne za boky. (když ji chytla špatně, řekla jsem ji ,,ne" a když ji chytla (nebo se snažila chytnout) správně - radostné ,,ano". Bez slova ,,aport", jen s ,,podej". Nechtěla jsem, aby vybíhala ze sedu, jen jsem ji vždy přidržela a na ,,podej" pustila. Ke konci si i předsedala (bylo vidět, že činka ji dělá problém - možná tvrdostí, hmotností?. Teď s činkou budeme trénovat víc - hlavně nepřekusování a bližší předsednutí :-)

 

29.05.2012 23:21

Trénink sutiny - Hlubočepy

Začaly jsme vysláním Darči prohledávat trafačku. Osoba v prostřední kóji, zakrytá deskama. Darča figurantku cítila, hezky dohledávala. Odtud viděla osobu, že odchází (viděla jen kousíček) do díry v sutinách. Částečně zakrytá. Darča opět hezky hledala :-) Odtud figurantka zaběhla do budovy do patra. Darča vyběhla hledat - probíhala místností dole(v ,,druhém terénu"), zaběhla z druhé strany do sutin.. poslala jsem ji mezi dvě budovy (odtud vedly schody nahoru), na povel ,,levá" krásně zahnula doleva - jak kdyby to znala ;-) Do budovy jsem ji musela poslat dvakrát. Vyštěkání moc hezké. Zakončily jsme ,,Dařiným přímým zadržením" pro radost.

V druhém kole jsme měly jako první boční úkryt v první místnosti. Darču jsem tam chtěla poslat přes díru ve zdi, ale prohledala místnost před dírou a pak zeď oběhla z druhé strany. Osobu za deskama dohledala, při vyštěkání postupně shodila dvě desky. Nedala se odradit a bez problémů štěkala dál :-) Šikulka. Nikdy neměla ráda strkat hlavu/tělo někam, kde se musí něčeho dotýkat. Trénujeme to v práci na těžkých plastových závěsech proti chladu/větru. Překonává se :-) Další osoba seděla na okně v navazující místnosti. Darča nejdříve prohlédla díru v první místnosti, pak prohledala část této místnosti. Vyslala jsem ji hledat do prostoru, kde je osoba. Darča ji nejdříve přeběhla, hledala v další místnosti, pak se vrátila, hledala pod maličkou deskou u země :-) až našla figurantku na okně a vyštěkala :-) Následovala zabíhačka do velké místnosti se sutinama. Bez problémů. Zakončeno opět přímákem :-)


Po skončení hledání, měla Darča ještě trochu poslušnosti - nové tipy od Jitky :-) Více dělit úseky chůze - rovný úsek delší, když obraty, tak jen minimální chůze. Když má Darča na mě koukat, tak nemít pamlsek v ruce.. Máme co trénovat :-) Darča mi udělala velkou radost tím, že ihned po celkem náročném tréninku, byla ochotná předvádět na sluníčku slušnou chůzi u nohy :-)

Odpoledne jsme zajely k veterináři - obnovilo se jí rozříznutí tlapky - již to vypadalo minimálně měsíc v pořádku, ale v pondělí ráno začala pajdat při poslušnosti - znovu se jí kousek polštářku odchlípnul. Po konzultaci jsem jí ho doma ustříhla - naprosto bez problémů. (Raději si drobné nepříjemné úkony dělám v klidu doma, aby návštěvy u veta probíhaly v pohodě a nebála se tam chodit (po antibiotikách první rok, co jsme Darču měli, se na návštěvu zrovna dvakrát netěšila)

Večer jsme ještě potrénovaly aport s činkou - správné nošení

Včera cizí stopa - cca 300 metrů, dva předměty - moc hezky zalehnuté, u jednoho lomu problém - cca 3 metry hledala pach. Pamlsky po 10 až 20ti krocích. Dva lomy moc pěkné.

 

01.06.2012 23:23

Trénink plochy - Točná.

Dneska měla Darča nějakou běhavou náladu. Původně jsem chtěla udělat vejšku, ale připadalo mi škoda nevyužít Dařiný energie :-) První kolo jsme začaly dlouhým přímákem (až pod druhou zeď), pokračovaly jsme hledáním - nejdřív cca 40 metrů - super, Darča vyběhla s nevídanou energií, oběhla si kolečko a začala hledat. Protože se mi její výkon moc líbil, pokračovaly jsme také hledáním, tentokrát na větší vzdálenost. Super. Zakončily jsme ,,Dařiným přímým zadržením".

V druhém kole měla Darča opět hledání, tentokrát jsme ale změnily terén a běhala směrem k dlouhé zdi. Obě hledání moc hezká, vyštěkání super. Protože se vše dařilo, nechtěla jsem to pokazit a tak následovala již jen zabíhačka (ztížená tím, že byla přes cestu) a poté opět ,,zadržení" (když Daru vypouštím, tak figurant ještě běží a sedá si na poslední chvíli :-) - Daru to hrozně baví :-))) Opět jsme ukázaly Jitce kousek chůze a získaly další rady na zlepšení :-)

Protože trénink skončil dříve a jely jsme s Darčou do práce moc brzy, šly jsme ještě na téměř dvouhodinovou vycházku po polní cestě za Drahelčicema. Krásná krajina - došly jsme až k lesům (zjistím, kde jsme to vlastně byly a kam se teda budem vracet :-).

Večer jsme jely na cvičák. Běhavá nálada Darču nepustila a tak byly na řadě distance. Doufám, že jsem konečně zjistila, kde dělám chybu. Asi při trénincích v noci (s čelovkou) se Dara naučila, že kam se dívám a ukazuju, tam běží. Teď ,,ve dne" - cvičíme kolem deváté večer, ale jseště je světlo :-), se dívám na Darču, jestli běží správně. To ji viditelně mate a když jsem se zkusila dívat opravdu jen na distanci, kam má běžet, neudělala chybu (zkusila jsem to již jen jednou, abych ji distance neznechutila - běžela je dneska pětkrát a pořád s chutí :-)

Dál jsme nemohly vynechat oba tunely a pro změnu šla i nepříjemný materiál. Pěkné. Protože měla Darča chuť do práce, zopákly jsme si i chůzi u nohy - rovně, bez obratů. Je vidět, že se Darča zlepšuje, ale na můj vkus moc pomalu :-) Na druhou stranu měla dneska poměrně náročný den a i večer pracovala s chutí :-))) Teď leží na gauči a spí.

 

03.06.2012 22:25

Dnes opět jedna nepovedená stopa. Byla delší, s osmi lomy, tři předměty. Zato jsem do stopy dávala více pamlsků (kousíčky anglické slaniny a špekáčku). Stopa starší (čas neodhadnu) Již při pozorování jiných psů na stopě mi začalo být jasné, že to moc dobré nebude. Na louce bylo hodně mravenců. Ty nohatý mrchy (žádný Ferda mravenec, jen potvory) obalili pamlsky tak, že psi měli problém s jejich sbíráním. (A o Darče vím, že není tak žravá, aby se jimi nenechala odradit). Takže když po vyjití (a i to bylo hodně vlažné - moc jsem ji před stopou zklidnila) zjistila, že TO na té zemi žrát nebude, zájem a snaha uvadali. Stopu došla, předěty označila. Několikrát sešla ze stopy, já byla naštvaná.... No fakt hrůza ( moje vina :-( - jj, špatně se to přiznává). Na vylepšení jsem udělala ještě kratičkou (cca 20 metrů dlouhou stopičku s hodně pamlsky) - tu šla výrazně lépe - byla čerstvá a tak se mravenci nestihli nabalit na slaninu a Daruška v první třetině stopy zjistila, že se tady žrádlo dá jíst. Jen přešla druhý předmět, konec stopy a pokračovala obloukem, kudy jsem se ze stopy vracela - tady to bylo samozřejmě bez pamsků  a nedělalo jí to žádný problém. Tady jsem trochu zazmatkovala - nevěděla jsem, co mám dělat. Nakonec jsem ji na radu stáhla a Darča si došla znovu kousíček stopy k předmětu, který tentokrát označila.Takže zítra na stopu nejdem, Darča má naordinovanou pauzu. Alespoň se po stopování proběhla s kámošem a vyválela v bahně - takže zezhora byla oslintaná, z břicha ji kapalo bahno. (Jela jsem s otevřenými okýnky a doma šla Darča ihned do sprchy)

Cestou domů jsem v autě přemýšlela, kde dělám chybu. Proč, když již dopředu vím, že na pamlscích budou mravenci a tudíž je Darča žrát nebude, jdeme takto dlouhou a poměrně složitou stopu. A pak jsem na to přišla. Jen nevím, proč až dnes a ne o nějaký ten měsíc (možná i rok dříve). Protože Darča není lehce motivovatelná (je znát, že se s ní začalo cvičit až od jednoho roku - do té doby pole neorané), využívám pro těžší cviky její momentální nálady  např. v pátek měla na plochách běhavou náladu a tak jsem opustila nápad s vejškou a dělaly jsme hledání. Výšku se může učit, i když zrovna není extra běhavá. Prostě se snažím maximálně využít její momentální chutě do práce. Pokud je při poslušnosti jak lemra, nedělám chůzi u nohy, kterou chci mít pěkně živou, ale například můžeme zlepšovat odložení, nebo třeba sedni/lehni/vstaň na dálku - v takových chvílích nemá snahu nikam popolézat... :-) I na překážkách se výběr cviků odráží na náladě a chuti. Díky tomu se Darče cvičení dobř daří a může dělat pokroky. Bohužel jsem toto na stopách ignorovala. Když jsem našlápla stopu, tak se prostě dojde. Přitom např na plochách by se mi to nestalo. Tam bych osobu hodně daleko schovanou buď přivolala blíž, nebo bych já s Darčou popošla, aby nemusela běžet do takové dálky (když by to nevypadalo na dobrý výkon). Musím se naučit přizpůsobovat stopu Daře tak, aby ji vždy mohla s úspěchem a radostí dokončit.

Není chyba v tom, jaké stopy šlapu, ale v tom, že si myslím, že když už je našláplá, tak ji musím celou dokončit.

 

05.06.2012 22:26

Trénink plochy - Hostivař (po dešti)

 V tomto lese jsme byly naposledy na jaře, kdy jsme zelenou barvu mohly vidět jen na jehličnanech. Teď se z hnědých proutků staly malé zelené stromečky, z kterých kapala voda. Naštěstí déšť přestal již před tréninkem, takže alespoň z nebe voda nepadala.

Protože jsem nevěděla, jak se Darča bude pohybovat v hustém mokrém křoví, začaly jsme zabíhačkou - cca 70 dlouhých :-)kroků. Protože krásně a s chutí vyběhla (opravdu na to nevypadala, když jsem ji brala z auta), zatímco hledala, další osoba odešla na druhou stranu. Tam jsem ji poslala hledat po vyštěkání prvního figuranta. Hledala moc hezky. Další bylo také hledání (první bylo na menší vzdálenost - 40 kroků, druhé již delší). Zakončily jsme ,,Dařiným přímým zadržením".

V druhém kole jsme začaly rovnou hledáním. Protože mezi mokrýma stromkama se hodně špatně chodilo, napadlo mě udělat toto hledání hned na začátku terénu. Figurant šel po cestě ohraničující z této strany terén a po 70-ti metrech zahnul na kraj lesa. Darča se tak učí prohledávat hned na začátku terénu. Posílala jsem ji ne po cestě, ale lesíkem. Opravdu prohledávala les až ukrytou osobu našla a vyštěkala. Jako další hledání měla osobu na druhé straně. V tomto směru je po cca 30-ti metrech cestička. Osoba byla  4 metry za cestičkou. Darča s tím měla problém, sice hezky a vytrvale hledala, ale cestička ji stahovala zpátky. Nakonec jsem ji vyslala po této cestičce (osa i tato cestička se sbíhaly). Teď našla bez problémů. Ve stejném směru jako bylo to to hledání jsme udělaly zabíhačku (opět přes cestičku). Teď naprosto bez problémů. Zakončily jsme opět ,,přímým zadržením" :-) Celý trénink Darča nádherně běhala a hledala. S vyštěkáním jako vždy problém nebyl žádný :-)

Dnes byla Darča úžasná celý den - ráno super plochy, odpoledne se jí povedla chůze u nohy (zatím rovně, obraty zvlášť) i stopa. Prostě šikulka :-))

 

 

Kontakt

Jana Nečasová (Zíková), Petra Brodská

jchlumska@seznam.cz. p.jancickova@seznam.cz

p.jancickova@seznam.cz

606 390 049

Želiv 345
394 44

Hlavní 7
Větrušice
25067

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode