Dara Helvétský kříž

výcvik

01.05.2012 23:03

01.05.2012 23:03

S Darčou chodíme pravidelně na stopy, takže když jsem zjistila, že dnes nemusím do práce (státní svátek - ač jsem byla připravená na to, že do práce půjdu, nakonec jsem nemusela :-)) vyrazily jsme ráno na stopu. Už od ranní počasí dávalo tušit, že bude slušný pařák. Takže by bylo logické, udělat kratší, lehčí stopu. Nějak mi to nevyšlo. Opravdu jsem to měla v úmyslu, ale vyšlo mi to jinak. Při rozvržení jsem si neujasnila, kudy se budu vracet, abych nepošlapala cizí stopy. A tak jsem stopu prodloužila o kousek dál (když už pokračuju, tak mi připadalo škoda, nenašlápnout tam stopu). Nějakou dobu jsme počkaly, než došlo na vypracování. Daruška mi udělala radost, i přesto, že funěla a bylo jí viditelné vedro zvládla lomy, poctivě čuchala, označila předměty zalehnutím (jen u předposledního se jen zastavila), zvládla i jeden ostrý úhel. Na konci dostala velikou odměnu - půlka vajíčka, trocha škvarečků, kousek syrečku obalený v sušených jablkách a dva kousky masa :-) Na předmětech dostávala kousky masa (samozřejmě vždy s pochvalou ). Na Darušce bylo vidět, že toho má dost. Chtěla jsem udělat ještě kratičkou stopu - po pauze, ale byla mi zakázána. Zítra má přikázáno také volno od stop. Hodně mě mrzí, že toho bylo na Darču hodně (úplné černé svědomí :-(  ), snad jsem jí stopování neznechutila. Na druhou stranu, když na to koukám s odstupem a menší depresí, vidím, jaká je Daruška šikovná a ochotná, že i ve vedru došla :-))) - doma dostala velkou hovězí kost a k večeři kuře :-)

Večer jsem chtěla jet na cvičák na překážky, ale raději jsem zvolila vycházku k Vltavě. Darča si i zaplavala (moc se jí nechtělo, vodu má ráda, ale ne plavání. Za klacíčkem na povel doplave :-)

 

04.05.2012 22:05

Trénink sutiny - Hlubočepy

První kolo  - Začaly jsme současnou zabíhačkou dvou osob - jedna osoba do sklepa, druhá po schodech nahoru do patra - zde boční úkryt, téměř zakrytý (Darča běhala okolo, prohledávala místnosti, trvalo jí, než úkryt našla a vyštěkala- asi ji i zpomalilo to, že k osobě neměla přístup - se zavřenými úkryty jsme teprve na začátku (vždy jsem se bála toho, aby byla ochotná osobu dohledat a nezačala štěkat moc z dálky ). Nejdříve běžela do sklepa - ze schodů sešla až napodruhé (zaštěkala nahoře, dolů do tmy se jí moc nechtělo :-), pak bez problémů dohledala osobu schovanou ve tmě. Pak jsem ji poslala nahoru do patra (tady bylo vidět, že schody moc natrénované nemáme - teda chůze i běh po schodech samozřejmě není problém :-), ale při vyslání nahoru vyběhla vždy jen do dalšího ,,mezipatra", přitom když už se dostala nahoru, místnosti prohledávala naprosto samostatně - na to je zvyklá). Další zabíhačka byla do sklepa (hezky hledala, ale pak jí zhaslo světýlko, podle figurantky hledat nepřestala , ale osoba byla ukrytá až úplně vzadu, kam nedošla - stahovaly ji průduchy ve zdi (holt proudění vzduch je proudění vzduchu :-), takže jsem ji posílala hledat - dohledala a hezky vyštěkala). první kolo jsme zakončily přímáčkem do místnosti nahoru na světle.

Druhé kolo - Začaly jsme zabíhačkama kolem napachovaných úkrytů - bez problémů. První byla zabíhačka do trafačky - do kóje (kolem napachovaného úkrytu - díry (ležela u ní na zemi deska (nestabilní) byla jsem zvědavá, co na ní Darča řekne a překvapila mě. Prostě ji neřešila a přeběhla ji), po ní lehčí zabíhačka do domečku. Aby Darča musela víc hledat, další zabíhačka byla do díry u vchodu do místnosti v druhém terénu (tj přes místnosti v prvním terénu) Darča hezky a samostatně prohledávala - zaběhla i do místnosti za dírou s osobou - díry byla zakryté, když běžela kolem, pach ji stáhl a krásně vyštěkala. Velmi úspěšný trénink jsme zakončily přímáčkem přes místnost s deskami, kdy figurantka prolezla dírou ve zdi ven.

Celý trénink byla Daruška úžasná - pěkně běhala, celou dobu se hodně snažila, měla velkou chuť do práce (chladnější počasí dělá divy :-)

Večer jsme jely po práci ještě na cvičák na překážky (protože byla dopoledne úžasná, tak jsem je nejdříve chtěla vynechat, ale nefungovala mi navigace a z práce trefím domů jen přes cvičák, takže jsme ještě pocvičily :-) Opět jsem měla úplně jiného psa. Natěšená na jakoukoliv činnost. Takhle rychle distance ještě neběhala :-) Poprvé jsem ji musela opravit směr, kam běží - tj. zopakovat povel, napodruhé úplně super. Jen musím vyřešit problémek, že mi běhá při vyslání ke kuželu celkem daleko - někdy až 1,5 metru od kuželu do strany. Pocvičily jsme všechny překážky, některé i dvakrát :-) Napoprvé zvládla i oba tunely, na nepříjemném materiálu byla samostatná :-) - přeběhla ho sama i se sednutím cestou zpět.

Prostě byla celý den úžasná, takže si večerní kuře s banány zasloužila :-))

 

08.05.2012 21:07

Na pondělní večer - 7.5. jsme měly naplánovaný noční trénink. I hledání ve tmě je dobré trénovat a Nučice, kde jsme se na cvičení sešly, mám kousek od práce :-) Jedná se o plochu s uskladněným materiálem pro stavbu mostů. První kolo jsme měly ještě za světla. Začala jsem s Daruškou hledáním (figurant na polovejšce, když šla Dara na zadní, viděla ho) Bohužel jsem s ní začala hledat z moc velké dálky - prohledávala hrozně pečlivě, čuchala do různých mezer.... a tak se pohybovala hrozně pomalu. Než jsme došly k místu, odkud mohla osobu cítit, polevila ve svém snažení. Ale sama našla a hezky vyštěkala (chvílema se opírala předníma o kovovou konstrukci, na které figurant ležel - pro Darču neobvyklé, nerada se něčeho dotýká packama). Další osoba byla schovaná v obrovské betonové rouře - průměr na stojícího člověka. Zde to měla ztížené srovnanými železy před rourou. Také nejdřív zkusila osobu vyštěkat z dálky, ale když to neprošlo (bez odměny, poslala jsem ji vpřed), traverzy překonala a osobu hezky vyštěkala. Následovaly dvě dlouhé zabíhačky s dohledáním.

Druhém kole jsme měly tmu. Darča dostala čelovku, aby měla trochu světla a viděla kam šlape :-) Protože hledání ve tmě je pro Darču celkem nové (občas byla ve sklepě, ale takovéto noční hledání zažila poprvé), dělaly jsme jen zabíhačky s jednoduchým dohledáním. Darča moc hezky běhala, tma jí nedělala problémy. Bavilo jí to. Už se těšíme na další noční cvičení :-) Domů jsme přijely v 00.45 :-)

 

08.05.2012 22:10

Trénink sutiny - Hlubočepy

Po včerejším nočním tréninku, jsme měly na programu jen zabíhačky. Dlouhé, s dohledáním, ale jen zabíhačky.

V prvním kole delší. Začaly jsme zabíhačkou do místnosti s pet flaškama. Dobrý - Darča bez problémů šla dovnitř a vyštěkala (nadšení malé, ale šla :-) Další zabíhačka vedla velkou místností v druhém terénu skrz díru ve zdi až do spodního úkrytu u sklepa. Figurantka byla naprosto skvěle zalezlá v díře z boku tak, že nebyla ze shora vidět. Darča krásně dohledala a bez problémů řvala do díry. Zakončily jsme jednoduchým přímáčkem.

V druhém kole jsem Darče vymyslela kratší zabíhačky. Přeci jen jsme včera přijely pozdě domů a i oteplení se projevilo :-(  Poprvé se běžela osoba schovat do místnosti se čtyřmi úkryty (každý v jiném rohu). Dál do bočního úkrytu částečně  zakrytého deskou. Bez problémů. Další odběhnutí bylo do stejné místnosti, ale jiného úkrytu :-) Zakončily jsme ,,hladkým zadržením" - Daru pouštím, když osoba ještě běží, po Dařiném vyběhnutí si lehá a Darča figuranta vyštěká - je to na Dařiné zrychlení :-)

Po štěkání jsme s Jarmilou zajely do Kunratic na překážky. Darče našlápla i stopu. Na těžším povrchu, jinak jednoduchá - jeden předmět, dva lomy, obloučky mezi stromy. Darča se snažila, ale žádný zázrak ;-) Na stopovačce ji vedla Jarmila (věděla kudy vede stopa - Darča místy potřebovala ,,pomoct" - přidržet, když jde špatně). Na konec stopy došla, u předmětu se zastavila. Těžké pro ni bylo hlavně střídání povrchu - řídká tráva - štěrk. Důležité pro mě je, se i přes únavu a teplo měla chuť a snahu stopu dokončit - na konci velká odměna (kousek syrečku, vajíčko, kousky vařeného masa, škvarečky :-)

Ještě jsme přešly pár překážek (hlavně oba tunely - oba napoprvé :-))) Snažila jsem se hlavně o zlepšení přechodů mezi překážkama. Zde máme velké mezery.

Zítra Darču čeká odpočinkový den (jen ráno kondička u kola) - abych ji práci neznechutila a stále se těšila na nějakou činost :-) Poslední dobou mi svojí chutí do práce dělá velkou radost :-))

 

11.05.2012 22:11

Trénink plochy - Točná

Opět vedro, v prvním kole byla jako první delší zabíhačka. Zatím odešla další osoba do opačného směru (výrazně blíž). Po vyštěkání první figurantky jsem Darču poslala hledat druhou osobu. Hezky vyběhla, hledala (osobu natáhla až na druhé vyslání). Zakončily jsme opět delší zabíhačkou.

V druhém kole měla Darča osobu ve skruži a další osoba zašla o něco dále (cca 15 metrů od skruže). Darča sice natáhla osobu ve skruži, ale při snaze o dohledání vyběhla z pachu, natáhla další figurantku. Tu vyštěkala. Poslala jsem ji opět směrem ke skruži. Teď vyštěkala bez problémů. (Druhá osoba bude muset být příště výrazně dál, aby Darču zbytečně brzo nestáhla.) Pokračovaly jsme dlouhou zabíhačkou. Na závěr jsem Darču poslala přes křoví na osobu ve skruži (v jiné, vzdálenost od místa vyslání cca 6 metrů :-) Vyšla pomalu, ale křovíčko prolezla a osobu vyštěkala. Jde mi o to, aby se naučila prolézat křoví (alespoň když ji tam pošlu :-) a pracovat, i když je unavenější a ve vedru. Chtěla bych takto postupovat na konci každáho tréninku (kratičké hledání, když ji vyšlu do směru figuranta).

 

19.05.2012 23:14

Úterý, místo pravidelného tréninku,jsem trávila v práci. ( - dokonce se jelo do Chban, o to víc mě naše nepřítomnost na cvičení mrzela) Alespoň jsme pravidelně stopovaly - už umím na GPS uložit trasu - zdokonalujeme se pomalu, ale jistě :-). O to víc jsem se těšila na páteční trénink. Naplánovány byly Hlubočepy.

V prvním kole jsme začaly delší zabíhačkou. Další dvě osoby byly schovány. Po vyštěkání první osoby ( - zabíhačka - osoba částečně přikrytá ve skříni ve velké místnosti u komínu), jsem poslala Darču hledat. Samostatně prohledávala terén. Zabíhala hezky daleko, pěkně prohledávala. Mám jen trochu problém poznat, kde to již máme prohledané a kde ne. (Jarmila to vidí, já ne :-() Snad se to naučím :-) Snažím se jí moc neovlivňovat, abych jí nezpomalovala. Myslím, že by s vysíláním do směrů neměla mít velké problémy, tak ať se učí být co nejsamostatnější. Jedna osoba byla v díře v trafačce a druhá v místnosti v polozavřené díře v sutinách. Tu Darča ucítila první. Nejdřív místnost prošla a koukla i do přilehlých místnůstek, jestli je to opravdu v těch sutinách a opravdu tam bude muset:-) Vlezla na sutinu, osobu dohledala a moc hezky vyštěkala :-) Odtud jsem ji poslala dál hledat. Další osobu našla také samostatně i vyštěkání opět pěkné. Z hledání jsem měla radost. Vlastně jsem ji od vyštěkaného přímáku poslala do hledání jen třikrát. Dvakrát, když hledala první osobu, druhou osobu našla hned na první vyslání (nebylo to do směru osoby, vše hledala samostatně) Zakončily jsme přímákem.

V druhém kole Darču čekaly jen zabíhačky (delší). Nejdříve na padlý kmen stromu (za budovou, polovejška), Darča hezky dohledávala, po najití osoby dokonce vyskočila nahoru a vyštěkávala nahoře (kmen nebyl moc prostorný a mohl mýt tak metr v průměru) :-) Další figurantka zaběhla do budovy na schodiště vedoucí do patra (ne úplně nahoru - minule jsem ji tam musela vyslat, nedošla dostatečně vysoko) - aby se postupně naučila procházet schodiště i s patry. Pokračovaly jsme zaběhnutím do díry v sutiništi (díra hned vedle budovy - podél zdi) Opět měla na závěr přímáček.

Z celého dopoledního tréninku jsem měla radost, odpoledne jsem jela do práce a večer jsme jely do Kunratic na překážky. Po sjezdu z obchvatu něco málo přes kilometr od cvičáku jsem cítila, že mi nejde točit volantem. Teda šlo to, ale hrozně ztuha - musela jsem točit velkou silou oběma rukama a trochu to šlo. Naštěstí jsem již zpomalovala - blížil se kruhový objezd. Protože jsem měla na cvičák již jen kousek, zkusila jsem to dojet. Na dvojku (chudáci řidiči za mnou, ale větší rychlost bych už neutočila.). Jindra byl v práci až do jedné v noci, takže jsem problém zkonzultovala po telefonu a protože nebylo jisté, že bych stihla poslední autobus do Větrušic, rozhodla jsem se, že s Darčou pocvičíme (když už tu jsme :-) - překážky, trochu poslušnosti a distance) a počkáme až pro nás přijede. Půjčila jsem si spacák - holky díky, hodil se :-) a přespaly jsme v autě (Jindra přijel cca v 1:45, zjistil, že to bude oprava na delší dobu a bez nového řemenu se neobejdem, Omegu jsme nechali v Kunraticích a jeli jsme domů).

 

 

 

Kontakt

Jana Nečasová (Zíková), Petra Brodská

jchlumska@seznam.cz. p.jancickova@seznam.cz

p.jancickova@seznam.cz

606 390 049

Želiv 345
394 44

Hlavní 7
Větrušice
25067

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode