Dara Helvétský kříž

výcvik

19.02.2012 22:39

19.02.2012 22:39

Oficiální trénink ZBKP - sutiny Vrané

Začalo to deštěm. Pršelo, už když jsme vyjeli z Větrušic. A víceméně nepřestalo. Naštěstí jsme byly přihlášeny do Vraného - tady je to v dešti nejkrytější. Trénink by byl super - kdyby Darča pracovala jako obvykle. Asi neměla svůj den (pro mě to bylo velmi nezvyklé - pro Daru nejsou běžné takové rozdíly ve výkonnosti). Byl to zatím její nejhorší výkon při hledání. V prvním kole měla zaběhnutí přes skříň do kanceláře - musela dostat k vyskočení na skříň povel, ale pěkně vyštěkala. Byla jsem spokojená, zlepšuje se zde - je to pro ni těžké místo - vyskočit na skříň, prolézt okýnkem na stůl ve vedlejší místnosti a až z něj dolů k osobě. Mezi tím se ji schoval figurant ve velké místnosti do díry (zakryté). Měly jsme místnost prohledat. S prohledáváním jsem byla hodně spokojená. Darča hledala pečlivě, když už jsem ji někam poslala, šla tam... Problém začal u zakryté díry. Darča čuchala poblíž, něco cítila, blafla - nevyštěkala, hledala, nenašla. Figurant jí musel být odkryt. Pak nebyl problém.

V dalším kole jsme měli opět tu samou díru - jako zabíhačku - opět problém - po odkrytí OK. Pak jsem jí zaběhla do díry já (dvakrát - do různých děr) - vyštěkávala mě, když na mě koukala - prostrčila hlavu do větší škvíry. Aby měla změnu, tak si osobu našla i v jedné z kancelářských místností - v ležící skříni. Měla trochu problém s dohledáním, ale naštěstí našla :-) Zakončily jsme lehoučkýma zabíhačkama.

Přemýšlela jsem, proč se to stalo - problémy u díry. Mohla být po včerejšku unavená, ale chuť i energii do práce měla (ani doma se moc unaveně netvářila). Spíš si myslím, že to bylo nedotrénovanýma dírama (pořád to není úplně skvělé). Také zakryté úkryty budem muset více trénovat. Příště bych ráda trénovala díry - odkryté/částečně zakryté. A i zavřené úkryty by neškodily :-) Příště bude líp :-))

 

21.02.2012 22:41

Trénink ,,sutiny" - (na cvičáku v Kunraticích)

Dnes jsme měly změnu. Místo tréninku někde v ,,terénu" jsme jely do Kunratic. Jsou zde různé úkryty. S Darčou jsme trénovaly zavřené úkryty. (vždycky jsem se je bála víc trénovat, aby si zvykla dohledávat osobu a nevyštěkávala ji z dálky). V neděli měla se zavřeným spodním úkrytem problém a tak je na čase začít zavřené úkryty trénovat.

První kolo: Do jedné ,,skrýše" (vyskládané dřevo a větve do ,,iglů", vchod uzavíratelný) zaběhl figurant (přímák). Nejdříve nezakrytý. Darča bez problémů vyštěkala. Figurant znovu zaběhl do stejné skrýše (opět přímák). Vlez jsme zakryly paletou. Darče to chvilu trvalo, ale vyštěkala. (zkusila si ,,iglů" oběhnout - zda nebude přeci jen přístup dovnitř).

V dalším kole jsme udělaly to samé - figurantka odběhla a zavolala/zamávala (úkryt - plachta mezi stromy), nebyl problém. Pak jsme to zopakovaly - figurantka schovaná (stejný úkryt) úzký vchod odkrytý! - vyslala jsem Darču - doběhla začala štěkat, mezitím si dohledala vstup. Prostě super :-) Zkusily jsme i figuranta v autě - zde problém nebyl (je zvyklá štěkat na Jindru, když na nás čeká v autě na Kobylisích). Nakonec opět přímáček.

Zatímco jsme si daly čaj, Darča čekala v autě (a spala :-). Po rozmrznutí jsme pokračovaly ve výcviku - na řadě byly překážky. Zde bych Darče nic nevytkla. Pro velké mrazy jsme překážky již delší dobu necvičily, ale Darča se nezhoršila (je pravda, že se ani nezlepšila :-). Pokračujeme dál hlavně s tunelem. Stále má hezké zastavení za překážkou :-)

S celým dnešním tréninkem jsem byla moc spokojená, Darča doma dostala kuřecí skelet - měla taky radost :-)

 

26.02.2012 22:46

Trénink sutiny - Milovice

Dnešní trénink byl třetí v řadě (pátek, sobota a dnes-neděle) a tak jsem byla zvědavá, jakou bude mít Darča chuť do práce. Po odjezdu z domova začalo pršet, pršelo celou cestu, naštěstí po příjezdu do Milovic přestalo. Déšť pokračoval, až když jsme odjížděly - tomu se říká počasí na objednávku :-) Začaly jsme jako obvykle jednoduchýma zabíhačkama. Darča běhala moc hezky, v jednom případě měla i ,,díru" . Když vběhla do místnosti se spodním úkrytem poprvé, nic necítila - vběhla na druhou stranu než byla osoba a průvan na opačnou stranu. Vrátila se do předchozí místnosti - pokračovala v prohledávání. Vyslala jsem ji znovu zpátky hledat. Našla a vyštěkala, u okraje díry byla opatrnější.

Protože se mi její práce v prvním kole líbila, v druhém jsme dělaly zabíhačky těžší. Např. Darča viděla odbíhat osobu do budovy nebo z místa, kde zrovna byla, ale nevěděla, kam běží (do jaké místnosti, figurantky byly někdy lehce schované - aby se k nim Darča mohla dostat). Při prohledávání místností mi přijde, že hledá pečlivě, soustředěně (hlavně tam, kde není ,,bortel" na zemi :-). Obíhala si i místa, kde byly úkryty-,,divné věci" u zdí apod.  (ale dnes v nikdo nebyl a Darča je z dřívějška zaručeně nemohla znát) nevynechávala ani rohy.. Pokud ji stihnu někam vyslat, prohledá to tam :-) Zakončily jsme jednoduchým přímáčkem do díry. S její prací jsem byla hodně spokojená :-)) Celý trénink byl super :-)

(Doma dostala vyuzenou vepřovou nožičku - určeno pro psy - a teď spí vedle mě na gauči - zasloužila si to :-))

 

28.02.2012 22:47

Trénink - sutiny Vrané - tmavý ,,sklep" - větší místnosti (haly), prázdné - místy naskládaný jakýsi ,,materiál", na zemi kromě prachu téměř nic neleželo.

Darča měla zabíhačky, figuranta si ale měla dohledat. Až na první štěkání měla na krku čelovku. V prvním kole mi připadalo, že moc nevěděla co se děje - Dara je na tmu zvyklá (většina vycházek a cvičení v zimě se koná za tmy), ale takové hledání ještě nezažila - budova, velký prostor, figurant odběhl dál... sice hledala, ale občas se začuchala, označila bych to jako menší chuť do hledání.

V druhém kole nastala změna. Sice měla stále horší odhad na to, kam osoba zabíhá (ale tento problém má při větší vzdálenosti vždy ), ale hledala s mnohem větší rychlostí a chutí. Většinou si ,,nevšimla", kam osoba zabíhá a samostatně prohledávala celý sklepní prostor. - ,,mám jí zavolat?" (figurant někde po pravé straně, Dara zabíhá/hledá vlevo - je z dohledu, v další místnosti hledá:-) ,,nech ji hledat, když hledá" :-)) (Dokonce při hledání ťapala i po ,,nepříjemném" materiálu.) Bylo vidět, že je potřeba tmu v budově více trénovat (venku se pachy šíří jinak), ale byla jsem s celým tréninkem moc spokojená, Darča se v průběhu cvičení zlepšovala :-)

 

02.03.2012 22:48

Trénink plochy - Hostivař

Terén - rovina, listnatý lesík s nižším porostem - velmi mladé stromky - ,,proutky", pruchodné (při průchodu švihaly do očí), osu tvořily cestičky

Příjezd k lesíku, kde trénujeme je od Hostivařského cvičáku. K němu vede zpevněná cesta, dál je jen hlína - dnes slušné bahno. Tři auta projela celkem bez problémů, ve čtvrtém řidička hlásila menší problémek, páté zapadlo. Vytahováním auta z bahna se začátek tréninku odložil o cca hodinku. Naštěstí se ho díky Janě a jejímu autu podařilo vytáhnout. Špinaví jsme byli ještě před začátkem cvičení :-)

Začaly jsme zabíhačkama. (dva figuranti odchází současně, Darča oba vidí). Na vzdálenost cca 50 kroků. Po vyštěkání se osoby posunuly rovnoběžně s ,,osou" - cestička dál o cca 20 kroků a o něco blíž k cestě (aby to nebylo moc náročné, když to není zabíhačka). Darča s tím neměla problém. Chtěla bych výrazně prodloužit vzdálenost, na kterou Darča běhá, takže jsem v dalším kole zvolila jiný ,,model".

V druhém kole jsme měli dvě zabíhačky (figuranti odcházeli současně) na dlouhou vzdálenost (cca 75 kroků) Darča k nim bez problémů doběhla. Třetí zabíhačka byla na cca 90kroků - super. Mezi tím další figurant odešel na druhou stranu - již blíže k ose. Tady jsem udělala chybu já. Darču jsem (na figurantku, kterou neviděla odcházet) poslala ze špatného místa (měla jsem jít více dopředu - takto když Darča vyběhla do určeného směru, nepotkala nikoho). Darča vyběhla, po cca 10-ti metrech se zastavila, koukla na mě - povzbudila jsem ji k další práci - pokračovala. Povzbuzení jsem musela ještě jednou zopakovat. Pak Darča začala hledat samostatně. Figurantku ležící ,,trochu z trasy" našla. Na závěr jsme udělaly lehoučký přímáček.

Trénink byl super, při odjezdu už nikdo nezapadnul :-)

Protože chci prodloužit vzdálenost, na kterou Darča hledá i zabíhá, chtěla bych na příštích trénincích ploch zkusit ,,model" - dva přímáky - figuranti odcházejí současně, Darča oba vidí, nejdřív posílám za jedním, pak návrat na osu a vyslání do směru, kam odešel figurant číslo dva. Tyto přímáky budou dlouhé - min 70 kroků, lépe k 90 (podle terénu). Osoba, na kterou Darča štěkala jako první se posune rovnoběžně s osou - cca 30kroků do vzdálenosti od osy cca 40-50 kroků (tato vzdálenost se bude prodlužovat).  Poslední štěkání bude opět dlouhý přímák - Darča uvidí osobu odcházet - může odběhnout opravdu dál - 90 kroků. Uvidíme, jak to půjde - plán se samozřejmě bude měnit podle momentální situace :-)

 

 

 

Kontakt

Jana Nečasová (Zíková), Petra Brodská

jchlumska@seznam.cz. p.jancickova@seznam.cz

p.jancickova@seznam.cz

606 390 049

Želiv 345
394 44

Hlavní 7
Větrušice
25067

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode