Dara Helvétský kříž

Výcvik - sutiny

24.11.2012 19:38

Trénink sutin - Vrané nad Vltavou (zadní část)

Velmi zajímavý trénink - dozvěděla jsem se o (pro mě) nových úkrytech, i psíci přišli s novinkami ;-) (nevyštěkání úkrytu bez kontaktu s osobou; vyštěkání figury medvěda - méďu naštěstí neměla Darča)

Naplánováno (a snad i uskutečněno:-) bylo zlepšení dohledávání osoby ve více napachovaném prostoru (chci co nejvíce zpřesnit místo označení osoby).

V prvním kole jsem dala jednu osobu za desky (dala se k ní strčit hlava) napravo v tmavé chodbě (za polystyreny). Druhá osoba byla ve tmě v zadní části terénu. Aby to neměla Darča tak dlouhý, střední část - světlou halu jsme vynechaly. Od kovových vstupních vrat jsem poslala Darču hledat. Pěkně vyběhla, hezky začala prohledávat i přilehlé místnosti. Vcelku brzy ucítila pach osoby a začala dohledávat. Chvilku ji to trvalo (čuchala z druhé strany polystyrenu) a když se již dostala k osobě, shodila jednu z cca pěti desek u úkrytu. Nějak viditelně se nelekla, ale při dalším dohledávání (úkryt nevyštěkala) se jí již pod desky nechtělo. Byla velmi blízko u osoby (tzn. úplně se nebála), ale už se k ní nesnažila dostat na kontakt. Spíš to vypadalo, jako když se snaží najít jiný přístup než přes desky. Snažila se opravdu dlouho. Nakonec jsme ji osobu více odkryly a Darču jsem poslala dál hledat. Dohledala a vyštěkala bez problémů. Přesunuly jsme se do zadní tmavé části, ve které volně v prostoru seděla druhá osoba. Tu Darča dohledala a vyštěkala pěkně a rychle. Zakončily jsme přímým zadržením :-)

Pro neúspěch s deskami v prvním kole jsem Darče udělala do stejného místa na sebe - já jí zaběhla, mě vyštěkávala. Bez problémů, i pohyb po deskách byl dobrý. (příště tam zaběhne cizí osoba) Takže další zabíhačka vedla po schodech nahoru (kolem medvěda) do jedné z kanceláří. Chvilku to trvalo, ale dohledala a hezky vyštěkala. Opět zakončeno zadržením :-)

Nevím, proč byl u první osoby problém s vyštěkáním. Vznikl pádem desky (možná Darču i zasáhla). Pak Darča dohledávala. Je pravda, že se již dlouhou dobu (minimálně rok) snažím, aby Darča vyštěkávala co nejblíže osobě - úkryty, kde může jít do kontaktu s osobou. (před zkouškama byla trocha zavřených úkrytů). To proto, že měla vždy tendence vyštěkávat spíš z dálky. Na zvuky v terénu (ty celkem pravidelně trénujeme) Darča moc nereaguje - nevadí ji. Na jednu stranu je pěkné, že hledala přístup a neřvala z dálky (že našla osobu bylo na Darče vidět), na druhou stranu mě hodně překvapilo, že když se jí k osobě nechtělo, tak neštěkala z větší dálky. Zavřené úkryty má Darča pěkné. Uvidíme příště.

 

Kontakt

Jana Nečasová (Zíková), Petra Brodská

jchlumska@seznam.cz. p.jancickova@seznam.cz

p.jancickova@seznam.cz

606 390 049

Želiv 345
394 44

Hlavní 7
Větrušice
25067

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode