Dara Helvétský kříž

Výcvik - stopa

14.04.2012 21:35

Dnes byla Darča naprosto skvělá. Našlápla jsem ji tři stopy. Vypracování ihned. Protože při minulých stopách Darča spěchala při vyjití na stopu a při větru ze strany šla hodně vzdáleně od stopy, začala jsem ji opět dávat na stopě kousíčky slaniny - většinou kolem sedmého kroku, někdy ale i 13-tý nebo i druhý / první. Její projev byl mnohem lepší - při první stopě sice vyběhla (a to jsem ji ke stopě přivedla ze strany), ale hned zpomalila (u dalších již byla pečlivá hned zpočátku). Předměty měla na každé stopě dva - jeden v průběhu stopy, jeden na konci - začala jsem používat rukavice - lépe je zalehává, než malé ponožky. První stopa byla dlouhá cca 300 kroků (podle krokoměru), druhá 550 kroků a třetí 800 kroků.

První stopa. Protože jsem si zapoměla doma pytlík na napachování, tuto část jsme vynechaly a já ji rovnou přivedla k nášlapu (dvakrát jsem přešlápla na místě). Od místa, kde jsem ji posadila a odkud ji posílala na stopu, stopa vedla doprava. S tím Darča neměla nejmenší problém, ale pak prostě vyběhla. Chvilku jsem za ní vlála, než si uvědomila, že míjí kousíčky oblíbené anglické slaniny. Náhle začala jít přesně ve stopě (foukalo ze strany, takže předtím v rychlosti šla kousek vedle) a vysbírávala většinu odměn (nikdy si nevysbírala vše, až takový zájem o jídlo nemá). Lomměla cekem pěkný - sice přešla, ale po půl metru se sama zase vrátila a vydala se správným směrem (lom doprava). Další lom byl také doprava - louka, na které jsem stopy šlapala je dlouhá půl kilometru a široká cca 200 metrů, tak na ní různě kličkuji, abych ušetřila místo a vešly jsme se. Tady už šla Darča přesně. Předmět zalehla moc hezky, již se stáčí při zalehnutí doprava jen maličko. (stáčela se hodně - zadek úplně vlevo, hlavou otáčela doprava, předmět u předních nohou. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem přišla na to, proč to dělá a jak to napravit. Důvod je : když jsem ji šla odměňovat, vždy jsem ji měla po levé straně a ona se začala otáčet, aby mě viděla přicházet. Odstraňuji to tak, že chodím i z druhé strany (mám ležící Darču po pravé ruce). Teď chodím častěji s Darčou napravo, až se srovná, budu to střídat. Další lom - vlevo - nešla úplně přesně - vítr foukal ze strany, kousek se vrátila a ověřila si ho (sama, bez má pomoci). Předmět na konci zalehla skoro rovně. Na obou předmětech dostala odměnu - kousek vařeného vajíčka a velkou pochvalu s dlouhým podrbáním.

K druhé stopě jsem Darču přiváděla tak, že se musela vydat na levou stranu. Vyšla moc hezky, téměř nespěchala. Po cca 10-ti metrech se zklidnila úplně a šla hodně pomalu. První lom šla nádherně. Pečlivě, přesně, bez ověření. Dále se stopa začala stáčet - velký oblouk (průměr cca 15 metrů). Zde Darča neměla nejmenší problém. Další lom byl na druhou stranu - doprava. Další lomy (ještě 3) byly vždy na střídačku  - doleva - doprava - doleva. Vypracování pěkné. Aby stopa nebyla nudná, byl na ní ještě jeden oblouk a předmět. Zalehnutí tohoto předmětu i druhé rukavice - na konci - bylo skoro rovné. Opět následovaly odměny a veliká pochvala.

Třetí stopa byla nejdelší. Opět jeden předmět přibližně uprostřed, jeden na konci. Pěkné zalehnutí - již jen nepatrně šikmo. Na stopě byly dva velké oblouky (cca 15 metrů průměr) a jeden maličký - okolo rozrytého místa - hlubší díra. Lomů sedm - vypracování moc hezké. Na stopu Darča nastoupila pomaleji, než na předchozí, díky pamslkům vypracování pěkné. Chvílema (když hodně foukalo ze strany) šla vedle stopy, ale lomy měla moc pěkné. Předměty pěkné. Na louce, kde jsme tyto stopy měly našlápnuté, se vyskytlo několik bílých kusů asi igelitu - jeden velký a dva maličké. Třetí stopa vedla kolem nich. Darča k nim čuchla - malé byli těsně u stopy (cca 25cm), k velkému udělala krok - byl dále, půl metru od stopy - čuchla a bez jakéhokoliv ovlivnění pokračovala dál. Šikulka.

Pomocí pamlsků na stopě byl Darčin projev moc hezký. Vypracování lomů pečlivé,i označení předmětů - rukavic - se postupně zlepšuje. (jsem ráda, že nemá snahu je zvedat, tyto větší nepřechází. Chtěla bych pokračovat ve stopách s pamlsky. Uvidíme, kdy je zase zkusíme postupně ubírat :-))

Po stopách jsme měly naplánovaný náš pravidelný klus podle kola - 4 km, průměrná rychlost 10,5km/h. Chci aby Darča jen klusala, ale zato pravidelně. Z toho důvodu ji mám vždy ze začátku na vodítku, puštím ji až po necelém kilometru. Častěji zastavujeme jen kvůli odměnění, za pěkný a pravidelný běh :-))

Kontakt

Jana Nečasová (Zíková), Petra Brodská

jchlumska@seznam.cz. p.jancickova@seznam.cz

p.jancickova@seznam.cz

606 390 049

Želiv 345
394 44

Hlavní 7
Větrušice
25067

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode