Dara Helvétský kříž

Očkování - Herpes virus

28.12.2010 18:24

 

Dnes jsme nechali Darču preventivně očkovat proti Herpes viru.

 

Herpes virus CHV-1

Herpesvirus psů (CHV-1) byl poprvé popsán v roce 1965 v USA jako příčina infekčního úmrtí novorozených štěňat. Přirozeným hostitelem CHV-1 jsou pouze psovité šelmy. Tento virus způsobuje potraty březích fen, úhyny malých štěňat ale velmi často bývá zodpovědný i za neplodnost ( feny nezabřeznou, ačkoliv vše vypadá normálně nebo mají nezvykle malé vrhy či štěňata podprůměrnou hmotnost )

Herpes virus může vyvolat infekci také u starších štěňat a dospělých zvířat. Hlavním příznakem napadení tímto virem je celoživotní a skrytá infekce. (Tzn. mohou přetrvávat v hostiteli po celý jeho život s občasným vylučováním viru ve stresových situacích.) Herpesvirus je ve vnějším prostředí relativně málo odolný. Při teplotě pod 4 °C sice přežívá více jak 30 dnů, ale zvyšování teploty rychle snižuje jeho schopnost napadení. K jeho inaktivaci stačí běžné koncentrace desinfekčních prostředků. Inkubační doba je asi 1 týden.

Virus může ale u některých jedinců dál přežívat při skryté infekci v různých místech organismu ( hrtanových mízních uzlinách, příušních žlázách, mandlích a játrech ). Protilátky postupně vymizí a zůstává rovnováha mezi buňkami zprostředkovanou imunitou a virem. Útlumem buněčné aktivity dochází k porušení této rovnováhy ( např. silným stresem, léčbou kortikoidy ), nastává mírný vzestup obsahu viru v krvi a následné jeho vylučování. Klinický stav zvířat změněn není, pouze vzestup protilátek v krvi je znakem tohoto procesu. Pokud je fena v tomto období březí, může dojít k infikování plodu, jak bylo popsáno výše. Infekce v děloze způsobuje neplodnost, potraty nebo porody slabých štěňat. Štěňata, která přežijí, bývají zdrojem viru pro okolí.

Příznaky u novorozených štěňat zahrnují apatii, nechutenství, výtoky z očí a nosu, někdy štěňata naříkají, případně se objevuje kožní vyrážka, bez teploty. Do 48 hodin štěňata hynou. Štěňata nakažená v průběhu prvních dvou týdnů života uhynou 6 -9 dnů po nakažení. U starších štěňat a dospělých psů probíhá onemocnění pozvolněji. Po krátké, 4 – 6 denní inkubační době ( tj. období mezi prvním stykem s nákazou a prvními klinickými příznaky ) se objeví příznaky mírné infekce dýchacích cest - zvýšená teplota, malátnost, nechutenství, zánět spojivek, zánět nosní sliznice ( rýma ), ojediněle zvracení, rýma, zánět horních cest dýchacích.U fen se objevují potraty mrtvých nebo mumifikovaných plodů, předčasné porody nebo porody slabých, nevyvinutých štěňat.

Pokud se skrytá infekce reaktivuje během stresu při porodu, může dojít k nákaze během porodu nebo těsně po něm. Během porodu se mohou štěňata nakazit v porodních cestách dále potom prostřednictvím sekretů z nosu a tlamy vylučovaných fenou při neustálém olizování a díky takto úzkému kontaktu dochází k dalšímu přenosu viru. Takto se infekce rozšiřuje velmi rychle.

 Herpes viry jsou mimořádně nakažlivé. Jakmile se pes tímto virem infikuje, nikdy se ho už nezbaví, jedná se o celoživotní a trvalou infekci. Proto musíme počítat také s tím, že se toto infekční onemocnění stále rozšiřuje. Kromě herpes virů mohou infekce, jež vedou až k úhynu štěňat, vyvolávat také jiné druhy virů (například parvoviry), z bakterií pak E. coli nebo stafylokoky. Herpes virus je však v infekčních příčinách úhynů štěňat na prvním místě. Odhady stupně promořenosti populace psů hovoří o hodnotách od 6 do 22 procent. Podle výsledku průzkumů z Anglie a Francie se však zdá, že by tento virus mohl být podstatně více rozšířen, než se až dosud předpokládalo.

Aby se v chovu zamezilo nebezpečí infekce, je lepší březí feny ke konci březosti (přibližně 3 týdny před porodem) a štěňata s matkou během prvních třech týdnů izolovat. Již je k dostání i vakcína.  Fenám se aplikují 2 dávky podkožně. První dávka buď v průběhu říje nebo 7-10 dní po předpokládaném krytí . Druhá dávka 1-2 týdny před porodem. Očkování se opakuje v průběhu každé gravidity podle stejného schématu.

 

Protože jsou zvířata obojího pohlaví infikována celoživotně, představuje chov s pozitivními jedinci riziko (přenos viru při krytí). Jestliže fena vykazuje vysoký podíl protilátek, může je zároveň s mateřským mlékem předat svým štěňatům a vrh je tak proti nemoci ochráněn. Herpes virus u psů je celosvětově rozšířen a případy a důsledky se dají jen složitě dokumentovat. Virus, jak se zdá, přináší do chovu převážně velké problémy díky potencionálním následkům v rozmnožování. Akutní projevy (potrat, úmrtnost… atd.) jsou velice známé, jeho role v neplodnosti se však pořád podceňuje.

 

Druhé očkování proběhlo 11.2.2011

Kontakt

Jana Nečasová (Zíková), Petra Brodská

jchlumska@seznam.cz. p.jancickova@seznam.cz

p.jancickova@seznam.cz

606 390 049

Želiv 345
394 44

Hlavní 7
Větrušice
25067

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode