Dara Helvétský kříž

Jen tak - vycházka Bobří soutěska a Helfenburk

22.01.2012 13:47

Podle předpovědi počasí mělo pršet nebo sněžit (podle nadmořské výšky) a tak jsme vyrazili s Jindrou a Darčou na výlet ;-). Jindra vybral jako cíl Bobří soutěsku.

Bobří soutěska

440 m n. m.

Bobří soutěska je místo, kde odolný čedič vytváří překážku Bobřímu potoku a jeho menšímu pravostrannému přítoku. Na tomto přítoku tak vzniká přibližně 8 metrů vysoký vodopád. Samotný Bobří potok je mnohem vodnatější, a tak v průběhu let svou silou čedičovou bariéru téměř zrušil. Vytváří zde kaskádu (při troše dobré vůle metrový vodopád), která je následována zhruba třímetrovým skuzem, který má sklon menší než 30°. Tato kaskádovitá soustava na Bobřím potoce bývá někdy označována jako vodopád s výškou 2 až 4 metry. O vodopád se však nejedná.

Zaparkovali jsme ve městečku Verneřice a pokračovali pěšky krásnou soutěskou ...

...podél Bobřího potoka. Někdy i v něm :-)

Cestička vedla krásnou krajinou, i terén byl zajímavý - malé ,,kopečky" - nahoru, dolů...

Darča vyzkoušela kovové schody na lávku (bez nadšení). Také si cestu zpestřovala pobíháním k potoku a zpátky (na druhou stranu cesty nesměla)..

Otočili jsme to zpátky až u vodopádů.Tady jsme udělali pár fotek, Darča zapózovala.

I cestou k autu se Darča projevovala jako dobrovolná gymnastka :-)

Kousek od auta jsme podle stop od krve zjistili, že si Daruška při nějakém svém atletickém výkonu rozřízla polštářek na přední pacce. Nekulhala, obvázali jsme ji a mohli pokračovat.

Popojeli jsme do Úštěku. Cíl byla zřícenina hradu Helfenburk. Zde jsme absolvovali značený okruh - a ušli po něm 6,5 km. Darča byla chvílema zapřažená a táhla (hlavně do kopce - moc šikovná :-)

zřícenina hradu Helfenburk

Hrad Helfenburk, nazývaný také Hrádek (takto ho najdete i v turistickém značení), postavili v první polovině Ronovci, ale už roku 1375 se dostal do vlastnictví pražského arcibiskupství. Masivní opevnění, které výrazně pozměnilo celkový ráz hradu, nechal postavit arcibiskup Jan z Jenštejna. Z velké části se dochovalo dodnes. Komplex hradeb vysokých až 12 metrů a polozřícených průchodů, kterému dominuje přes 17 metrů vysoká věž, je volně přístupný po celý rok. Pouze věž je přístupná jen o víkendech.
Ke Hrádku vede z Úštěka značená turistická trasa. Žlutá. Z náměstí sejdete podle směrovky do údolí a pak budete muset kus cesty po silnici. Další část cesty ale vede údolím kolem Hrádeckého potoka a lesem. V blízkosti obce Ostré se na žlutou napojí ještě červená turistická značka a obě vás dovedou pod příkrý svah, který budete muset v poslední fázi cesty zdolat. Odměna je ale velkolepá. Díky místnímu občanskému sdružení, které se o Helfenburk celoročně stará, jsou ruiny vystavěné na pískovcové skále velmi dobře přístupné. Rozhled po krajině a atmosféra mohutné stavby rozhodně stojí za to.

Pro Darču byly nejzajímavější asi schody na věž...

...ne že by se jí tak líbily, ale zvládla je. Potmě, jen s mojí čelovkou.

Ještě jsme chtěli navštívit Ptačí skály, ale nebylo kde nechat auto a i počasí se stále zhoršovalo. Cestou domů to pěkně klouzalo, chumelilo. Akorát jsme stihli dojet na naší veterinu k ošetření packy. Obešlo se to bez šití, jen dostala injekci. Byla šikulka, sice byla nervozní, ale hned po injekci se doktorce nastavila, že chce ještě podrbat na zadku :-)

Fotky z vycházek https://darasson.rajce.idnes.cz/22.1.2012_Vychazka_-_Bobri_souteska_a_Helfenburk/

Povedlo se i několik sekvencí Darči v pohybu ;-)

Kontakt

Jana Nečasová (Zíková), Petra Brodská

jchlumska@seznam.cz. p.jancickova@seznam.cz

p.jancickova@seznam.cz

606 390 049

Želiv 345
394 44

Hlavní 7
Větrušice
25067

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode